Migréna, ohrozuje nielen nás, ale aj naše deti !!!

Samotná príčina migrény nie je úplne objasnená. Prvým následkom spustenia migrény je zníženie prekrvenia určitej časti mozgu. To vyvolá rozšírenie ciev, ktoré privádzajú do mozgu krv. Súčasne s tým sa uvoľní mnoho látok, ktoré začnú pôsobiť na najrozličnejších miestach v ľudskom tele. Výsledkom je ďalšie rozšírenie ciev a vznik zápalov. Všetko dohromady má za následok  bolesť, ktorú nazývame migrénou.

Poznáme 5 fáz migrénového záchvatu:

1, zmena chuti, únava, citlivosť na svetlo a zápach, zadržanie tekutín, u niekoho to môže byť zvýšená aktivita

2, záblesk pred očami-neobjavuje sa u každého migrénika, zdvojené videnie, znížená citlivoť, ťažkosti s vyjadrovaním

3,stredne silná až silná bolesť hlavy, obvykle jednostranná, pulzujúci charakter bolesti, nútenie na zvracanie, ospalosť, citlivosť na svetlo, zápach a hluk

4,únavná fáza, môžu sa striedať fázy zvracania s hlbokým spánkom

5, pozáchvatová fáza, obmedzená chuť do jedla, únava

Migréna sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov a trpia ňou takmer všetky vekové kategórie, dokonca aj deti!!! Preto je veľmi dôležité všimať si naše deti aj jednotlivé varovné signály!!! Časté bolesti hlavy treba riešiť z detským lekárom, aby sme zbytočne nepodceňovali prvé príznaky!!! Dôležitú úlohu zohráva aj dedičnosť.  Faktory, ktoré spúšťajú migrénu, bývajú veľmi individuálne.

Spúšťače migrény: alkohol, hlavne červené víno, nedostatok alebo nadbytok spánku, ostré svetlo, hlasné zvuky či silné pachy, pasívne fajčenie, niektoré druhy jedál ( syry s plesňou, čokoláda, uhorkový šalát ), prejedanie sa alebo aj nedostatok jedla, počasie, menštruačný cyklus (zmena hormónov)

Príčiny bolesti môžu byť rôznorodé. Častým zdrojom sú mozgové cievy, ktoré sú bohato zásobené nervami a reagujú veľmi citlivo na nervové podnety. Súčasne sú citlivé i na hormonálne vplyvy či na zmeny počasia. Migréna je opakujúca sa chronická bolesť hlavy charakterizovaná zvyčajne strednou až silnou intenzitou, väčšinou iba na jednej polovici hlavy sprevádzaná nevoľnosťou alebo poruchou zorného poľa.

Preventívna liečba : ak sú záchvaty časté, raz do týždňa, veľmi tým znehodnocujú život človeka. Vtedy možno užívať lieky preventívne. Používame antiepileptiká, nie však v takých dávkach ako pri epilepsii. Vyberajú sa iba určité druhy epileptík a potom používame aj antidepresíva. Je to v tých prípadoch, keď podnetom na vznik migrénových záchvatov je psychický stres alebo depresívna syptomatológia.

K dispozícii sú 3 formy aplikácie lieku.

– tabletky: nástup účinku do 30 minút, poúžívajú sa pri migréne bez nevoľnosti

-sprej do nosa: vhodný pri záchvate migrény s vracaním, pri ktorej nemožno podať tabletky

-injekcie: pacient si ju aplikuje sám, rýchla a účinná forma pri ťažkých záchvatoch migrény

-rýchlorozpustné tabletky: dávajú sa pod jazyk, ich účinok je veľmi rýchli

Moji milí priatelia, ak Vám teda aj takáto choroba náhodou znepríjemňuje život, tak som sa Vám ju snažila trošičku popísať. Čo ju spôsobuje a ako sa jej vyvarovať alebo ju aspoň trošku spacifikovať 😛 😛 😛

Posted on 27. apríla 2010, in Zdravie. Bookmark the permalink. 2 komentáre.

  1. Ak lekári nezistia z čoho migréna u detí vzniká a nariadia analgetiká, je rad na nás, rodičoch. Nutne musíme dieťaťu upraviť stravu, akokoľvek by protestovalo. Sladké nápoje nahradiť vodou, cukríky sušeným ovocím bielu múku celozrnným pečivom. Dať pozor aby dieťa v žiadnej forme nezjedlo umelé sladidlo. Ani v jogutre a pod. Sladké mlieko nahradiť acidofilným. Tieto pravidlá sa musia dodržať tak, že možno na narodeniny si dieťa dá kúsok torty. Nesmieme to robiť polovičato alebo ustúpiť pri smutnom pohľade na sladkosti. Takto má dieťa veľkú šancu, že sa zbaví migrén.

  2. Valery,
    úžasné ďakujem 😛

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: