Zlé dýchanie vás oberá o radosť zo života! (2. diel)

Možno máte skvelú rodinu, dobré zamestnanie a môžete jesť všetko bez problémov, ale stále vám pritom niečo zásadné chýba. Máte pocit, že ráno sa ťažko prebúdzate? Väčšinu dňa sa cítite unavení? Chýba vám energia? Dôvodom vašich problémov môže byť zlé dýchanie a nedostatok kyslíka. Už starí Číňania vedeli, že dobré dýchanie vedie ku zvýšenej vitalite a odolnosti a vo svojich knihách písali, že „nohy sa tak rýchlo neunavia“.

Zlepšiť svoje dýchacie návyky je pomerne ľahké i keď zmena návykov získaných v priebehu mnohých rokov si vyžaduje sústredenosť, usilovnosť a vytrvalosť. Výsledok však stojí zato.

Prehĺbte svoje dýchanie!

Výcvik dychu začína preskúmaním vlastných dýchacích návykov. Dýchajte tak, ako dýchate zvyčajne, a pritom si všímajte, čo robíte. Položte si niekoľko základných otázok.

Dýcham nosom, ústami, alebo obojím? Je dôležité dýchať nosom, pretože dýchaním sa nosové membrány ohrievajú, zvlhčujú a filtrujú vdychovaný vzduch. Pri dýchaní ústami sa nič podobné neodohráva.

Nemám upchatý nos? Zistite si priechodnosť nosných dierok tým, že jednu nosnú dierku upcháte ukazováčikom. Vdychujte a vydychujte vzduch druhou dierkou. To isté opakujte aj s druhou nosnou dierkou.

Dýcham pravidelne? Všimnite si, ako rýchlo dýchate. Vyberte si hodinky a celú minútu rátajte svoje nádychy a výdychy. Malo by ich byť 16 – 20.

Ako dýcham v pokoji? Plytko, stredne alebo hlboko? Píska vám v pľúcach?

Všímajte si pohyby hornej časti pŕs, dolnej časti hrudného koša a brucha. Čo pozorujte pri nádychu? Čo sa stane pri výdychu? Pri správnom dýchaní by sme nemali zaznamenať žiadne pohyby pŕs. Brušná stena by mala pri nádychu stúpať a pri výdychu klesať.

Cvičenie pre bránicové dýchanie

  1. V pohodlnom oblečení si ľahnite na tvrdú podložku a pokrčte kolená. Pod hlavu si podložte vankúš, aby ste mohli sledovať svoje pohyby.
  2. Vydýchnite ústami a z celej sily vyprázdnite pľúca.
  3. Pomaly vdychujte nosom a brucho nechajte stúpať tak, akoby ste ho plnili vzduchom.
  4. Pre účinnejšie dýchanie si predstavte, že dolná časť vášho tela je dutá. Pri vdychovaní si predstavujte, že vzduchom napĺňate nielen pľúca, ale i brucho a nohy– až ku končekom prstov! Nadychujte sa, ako len môžete.
  5. Teraz vydychujte ústami, s perami našpúlenými ako pri pískaní. Tým vytvoríte ľahký spätný tlak na pľúca a bránicu. Stiahnite brušné svaly a s predklonom vytlačte z pľúc všetok vzduch; nakoniec si odkašlite. Dajte si pár sekúnd pauzu a cvičenie zopakujte. Ak pri ňom neprežívate žiadne ťažkosti, opakujte ho 10x.
  6. Opäť zopakujte predchádzajúci postup, ale s tým rozdielom, že sa ho teraz pokúsite uviesť do súladu s hrudným dýchaním. Nadychujte sa, dokiaľ sa vaše brucho „nezaplní“ do polovice. Na chvíľku sa zastavte a s použitím brušných svalov zatlačte vzduch do dolnej časti hrudného koša, ktorý rozšírite. Pozor! Pritom nesmiete dýchať nosom ani ústami. Keď to urobíte, brušné svaly mierne klesnú, ako pri čiastočnom vydýchnutí.

Teraz sa naplno nadýchnite a nechajte brucho, aby sa čo najviac rozšírilo. Bez toho, aby ste nechali unikať vzduch, stiahnite brušné svaly a pokúste sa prehnať vzduch do hornej časti pŕs. Snažte sa, aby táto činnosť prebiehala spojito, ako vlna. Dolnú časť dýchacej sústavy pritom zatláčajte a hornú uvolnite, ako sa len dá. Naplňte všetky oblasti pľúc a potom vydýchnite ústami a nosom. Toto cvičenie opakujte 10 x.

Obidve cvičenia vykonávajte ráno a večer a počas jedného týždňa. Potom si dajte na pár dní pauzu a pokračujte. Keď sa vám tieto cvičenia dostanú do podvedomia, podporujú hlboké dýchanie bez toho, aby ste naň museli myslieť.

Pri nácviku dýchania buďte vytrvalí. Zvýšite ním svoju vitalitu a životnú energiu ☺.

Posted on 11. augusta 2011, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: