Zlé dýchanie vás oberá o radosť zo života (1. diel)….

Prvým vdychom náš život začína a posledným výdychom končí. To ako dýchame medzi prvým a posledným dychom určuje, ako žijeme a akú máme radosť zo života. Nedostatočné dýchanie spôsobuje poruchy v metabolizme a znižuje vitalitu. Plytké dýchanie prináša únavu, vyčerpanie, anémiu a depresie.

Ak na sebe pozorujete niektoré z uvedených príznakov, začnite dýchať hlbšie a viac používajte brušné svalstvo.

Je možné, že nedýchate správne?

Väčšina z nás si myslí, že keď naše dýchanie prebieha prirodzene a automaticky, dostávame toľko kyslíka, koľko potrebujeme a nemusíme naň myslieť. Či azda áno?

Každý človek, ktorému záleží na svojom zdraví by sa mal zaoberať tým, ako dýcha. Keby ste sa naozaj pozorne pozreli okolo seba, zistili by ste, že väčšina ľudí dýcha iba tak, aby sa udržali nažive. Overte si to, keď budete v miestnosti, v ktorej sa nachádza niekoľko ľudí. Pozrite sa na ich hrudníky a bruchá. Dokážete postrehnúť nejaké známky dýchania? Nebyť toho, že komunikujú, chodia sem a tam, či pracujú s PC, pokojne by ste ich mohli pokladať za figuríny.

Viete, aké je „normálne dýchanie“? Poučte sa od detí!

Väčšina z nás sa rodí so správnymi dýchacími návykmi, na ktoré však v priebehu svojho života zabudneme. Výsledkom je, že svoje pľúca používame nesprávne, dýchame príliš povrchne a často trpíme nedostatkom kyslíka. Existujú tri typy dýchania: kľúčne, hrudné a bránicové. Pre správne dýchanie sú dôležité všetky tri, ale najdôležitejšie z nich je dýchanie bránicové.

Pozrite sa, ako dýchajú deti. Pri nádychu sa im hruď len ľahko nadvihne, dolné rebrá sa rozširujú a bruško pri nádychu vyráža vpred. Pri výdychu sa bruško vracia späť, dolná časť pŕs sa sťahuje a celý hrudný kôš sa zmenší. Takto vyzerá normálne dýchanie.

Ak budete pozorovať dospelých, zistíte, že pri dýchaní sa ich brucho pohybuje len veľmi málo. Namiesto toho sa dvíhajú a znovu klesajú prsia. Väčšina dospelých totiž zabudla na správne dýchanie, ktoré vedela od narodenia. Hlavnou príčinou je citový stres a celkové napätie organizmu.

Dýchanie je odrazom vášho duševného zdravia

Ak pri narodení každý z nás dýcha správne, prečo túto schopnosť v priebehu svojho života strácame? Neschopnosť správne dýchať je hlboko zakorenená v citovom aparáte človeka. Problém sa začína už v detstve, keď na dieťa zareveme: „Prestaň revať!“ Dieťa zareaguje tým, že plač zastaví zadržaním dychu. Zlosť potlačí zatiahnutím pliec a stiahnutím krčných a prsných svalov, čím zabráni kriku.

Potlačenie akýchkoľvek emócií a citov vedie k svalovému napätiu, ktoré obmedzuje dýchanie. Ako starneme, sme vystavení stále väčšiemu stresu, a tento tlak rastie. Namiesto vyjadrenia svojich pocitov sa ich snažíme potlačiť. Zakaždým, keď to robíme, je naše dýchanie obmedzené a postupne získavame zlé dýchacie návyky. Takto sa naše dýchanie stáva vlastne odrazom duševného zdravia. Správne dýchanie je tak kľúčom pre pokoj a zdravie pri mnohých citových poruchách.

Psychiatri zistili, že medzi spôsobom dýchania a duševnými poruchami existuje zreteľný vzťah. Schizoidná osobnosť má tendenciu dýchať hornou časťou pŕs, zatiaľ čo neurotik viac používa bráničné dýchanie. Prechod na „normálne dýchanie“ pomohol týmto ľuďom vrátiť sa do bežného života.

Pred verejným prejavom skúste hlboko dýchať!

Keď budete nabudúce udeľovať manželke príkazy, kritizovať ju, alebo budete mať verejné vystúpenie pred publikom, či niečo iné dôležité na programe, skúste nasledujúcou radu. Prerušte činnosť a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite. Naplňte si pľúca tak, ako to len bude možné, a pomaly vydychujte. Zaručene sa uvoľníte a a vaše nervové napätie sa zmenší. Je možné, že namiesto „hundrania“ sa dokonca usmejete. S prekvapením zistíte, že budete menej nervózni, pri riešení problémov budete výkonnejší a počet vašich chýb klesne.

V druhom diele seriálu vás naučíme ako si prehĺbiť dýchanie a zoznámime vás s účinným cvičením pre bránicové dýchanie.

Dýchajte zhlboka, kým úsmev neokrášli vašu tvár ☺.

Posted on 11. augusta 2011, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: