Zaspávanie a vstávanie v nepravidelnom čase vyvoláva nespavosť….

Viete, že vaše telo funguje podľa vnútorných hodín, ktoré sú v neustálej činnosti? Tento časový harmonogram je s nami natoľko spätý, že dokonca aj keby sme boli zavretí v jaskyni bez hodín a bez možnosti sledovať plynutie času, naše životné pochody budú fungovať v rovnakom 24-hodinovom rytme.

Tento prirodzený biorytmus odborne nazývaný cirkadiánny rytmus (z latinského slova cirka – okolo, približne a dies – deň) je životne dôležitou, ale často zanedbávanou oblasťou fyziológie.

Príznaky narušeného denného rytmu

  • depresia
  • úzkosť
  • poruchy trávenia
  • nechuť do jedla
  • poruchy spánku

Dodržiavajte pravidelný režim dňa

Každý máme svoj prirodzený denný rytmus. Všimli ste si, že najefektívnejšie fungujete vtedy, keď dôsledne „dodržiavate bežný režim dňa“?

Ak napríklad každý deň obedujete o jednej popoludní, telo spustí všetky tráviace procesy presne o tejto hodine. Čo sa však stane, keď na to pozabudnete? Telo sa začne brániť zmenám škŕkaním, alebo bolesťami v žalúdku. Toto môžete vnímať ako signál nesúhlasu, ktorý vysiela pri ignorovaní „telesných hodín“.

Pozor na prácu na smeny

praca na smenyAk však vynecháte jedlo alebo vstanete neskôr ako zvyčajne, narušenie biorytmu nemusí byť také výrazné. Najextrémnejším útokom je ale totálne ignorovanie prirodzených hodín, napríklad počas práce na zmeny (rannú, popoludňajšiu a nočnú). Viditeľným následkom takejto prevádzky je vzostup prípadov depresie u takýchto pracovníkov. Už po štvortýždňovom cykle práce na zmeny sa organizmus týchto pracovníkov nebol schopný nastaviť na prirodzený rytmus.

Každý s takýmto typom pracovných zmien si čoskoro uvedomí, že je veľmi dôležité dodržiavať pravidelný čas zaspávania a ranného vstávania nielen počas pracovného týždňa, ale aj počas voľných dní. Ak budete dodržiavať rovnaký režim aj cez víkend, budete sa cítiť oveľa lepšie. Väčšina z nás má totiž tendenciu, vyjsť cez víkend z rytmu. Výsledkom je potom „modrý pondelok“.

Narušený denný režim vyvolá depresie aj u zdravých ľudí

Narušený denný režim môže byť aj u psychicky zdravých ľudí bez rizikových faktorov jednou z hlavných príčin depresie. Asi u 50 % ľudí s depresiou príznaky prechodne miznú, keď ponocujú. Príznaky depresie sa v plnej miere vrátia po spánku, dokonca i po krátkotrvajúcom odpočinku. To je hlavný dôvod, prečo mnohí ľudia s depresiou majú tendenciu odkladať spánok a zotrvávať hore až „do odpadnutia“.

V neskorých nočných hodinách sa cítia „normálne“, ale veľmi ťažko vstávajú, pretože príznaky depresie sa po zobudení vracajú.

Choďte spať načas a popoludní cvičte ☺.

Posted on 11. augusta 2011, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: