Voda pomáha v boji proti stresu…

Každý dnes žije pod určitým druhom stresu a tu je voda neoceniteľným pomocníkom nielen zvnútra, ale i zvonku. Za takýchto okolností je „suché obdobie“ doslova nebezpečné. Zhoršuje stav našej psychiky a zvyšuje stres.

Vyskúšajte pravé prírodné prostriedky – dostatok tekutín, striedavú sprchu, či vlažný kúpeľ. Ich účinkom budete príjemne prekvapení.

Aké sú prvé príznaky nedostatku vody?

Prvým príznakom, že trpíte nedostatkom tekutín môžu byť zmeny nálady.

Prejavujú sa:

  • podráždenosťou
  • úzkosťou
  • agresivitou
  • únavou

Keď sa cítite podráždení alebo ľahko zraniteľní, doprajte si dostatok čerstvej vody. Náš mozog totiž nemôže jasne rozmýšľať ani dobre fungovať, ak sa mu zníži prísun tekutín.

Zvlášť „intelektuálni pracovníci“, umelci, spisovatelia a tvoriví pracovníci môžu vážne utrpieť jej nedostatočným prísunom. Totižto každá z mozgových buniek sa zo 70 – 85 % skladá z vody. Práve nedostatok tekutín negatívne ovplyvní činnosť mozgu, zabrzdí tvorivú činnosť, zníži duševnú čulosť a sviežosť.

V takomto prípade je pohár či dva vody vynikajúcou a rýchlou pomocou. Je to najlacnejší a často najúčinnejší prostriedok na povzbudenie a rýchle zlepšenie nálady.

Ako voda pomáha v boji proti stresu?

Voda je potrebná pre optimálnu činnosť lymfatického systému a dokáže odstrániť a vylúčiť škodlivé látky zapríčinené stresom.

V každej záťažovej situácii, keď váš čaká hora práce, problémy, konflikty, fyzická záťaž, náročná práca v noci, či boj s infekciou, potrebuje vaše telo dostatočnú zásobu vody.

Striedavá sprcha – zlepšuje náladu

Jedným z najlepších prostriedkov, ako získať energiu na osvieženie je rozprúdenie krvného obehu. Môžete to docieliť cvičením alebo striedavou sprchou.

Striedavá sprcha výrazne zlepší vašu náladu, osvieži myseľ a dodá novú energiu.

Začnite teplou sprchou a postupne zvyšujete jej teplotu na znesiteľnú mieru. V takejto vode vydržte asi 2 – 3 minúty. Potom rýchlo zmeňte horúcu sprchu na studenú a vydržte pod ňou asi ½ minúty. Opakujte ešte raz teplú a studenú vodu po pol minúte. Kúru zakončite sprchou s vlažnou vodou. Po sprchovaní si telo rázne vyšúchajte froté uterákom.

Táto kúra zvýši váš krvný obeh a pomôže vám uvoľniť si nervy.

Pozor: Táto kúra nie je vhodná pre ľudí s vysokým krvným tlakom, srdcovými chorobami, alebo pre ľudí s ochorením obličiek, či pečene.

Kúpeľ vo teplej vode znižuje stres

Kúpeľ uvoľní vaše svalstvo a odstráni napätie a stres.

Vlažný kúpeľ trvajúci 10 – 15 minút uvoľní svalstvo a odstráni napätie, ktoré vyvoláva stres. Zároveň povzbudzuje nervovú sústavu a tým pomáha lepšie zvládnuť stresové situácie. Ak pridáme do kúpeľa 10 kvapiek rozmarínovej, či levanduľovej esencie, účinok tohto upokojujúceho kúpeľa ešte zvýšime.

Kúpeľ nôh v horúcej vode znižuje bolesti hlavy

Kúpeľ nôh v horúcej vode znižuje bolesti hlavy

Použite veľkú nádobu s horúcou vodou tak, aby ste si do nej mohli pohodlne vložiť obe nohy. Vedľa si pripravte malú nádobu so studenou vodou. Pohodlne sa usaďte, zavrite na 20 minút oči a relaxuje. Kúpeľ ukončite naliatím studenej vody na nohy a rýchlym trením pomocou uteráka si ich starostlivo osušte. Po tejto kúre by ste sa mali cítiť lepšie.

Voda je úžasný vynález, však? ☺.

Posted on 11. augusta 2011, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: