V nedeľu začína advent….

Posledná novembrová nedeľa v tomto roku bude prvou adventnou a začne ňou nový cirkevný rok. Čo znamená advent a ako sa naň pripraviť…Liturgický rok sa začína adventom – prípravou na slávnosť Narodenia Pána – a končí sa oslavou Krista Kráľa, na ktorého sa Otec rozhodol všetko zamerať a v ňom zjednotiť. Biblický základ slávnosti Krista Kráľa je v Modlitbe Pána – “príď kráľovstvo Tvoje…” Navyše, hlavným dôvodom Ježišovho ukrižovania bol titul “židovský kráľ’. V štvrtom evanjeliu Ježiš priznáva, že je kráľ, ale jeho kráľovstvo nie je z tohto sveta, a že sa na to narodil a na to prišiel na svet, aby vydal svedectvo pravdy.

V kresťanskej ikonografii je Kristus Kráľ zväčša vyobrazovaný so žezlom v ruke, zväčša v podobe kríža. Nielen kríž, ale už samotné slovo žezlo, vyjadruje službu. Grécky výraz skeptron pochádza totiž zo slovesa skeptesthai, čiže podopierať, pomáhať. Kristus Kráľ nevlastní žezlo pyšnej moci, ktorou druhých zráža a ponižuje, ale žezlo služby, ktorým druhých podopiera a dvíha. Druhý význam termínu skeptron je palica pútnika alebo pastiera. Kristus Kráľ nesedí pohodlne na tróne, ale ako obetavý pastier predpovedaný prorokom Ezechielom hľadá svoje stratené ovce, zranené obväzuje, slabé posilňuje. Ježiš ako pútnik neustále kráča k tým, čo ho potrebujú.


Posted on 26. novembra 2010, in Uncategorized. Bookmark the permalink. 4 komentáre.

  1. Vidím že už si vianočne naladená. 😀

    • anitraM,
      nooo…som už 😀 šak bodaj by aj nie, keď ma pánbožko tak krásne obdarováva každý deň…. Posiela mi do cesty neskutočne úžasných ľudí, ktorí mi pomáhajú už len tým, že sú….aj tebe ďakujem Maťka 🙂

  2. Je pekné, že to takto berieš Mirka, málokto si to uvedomí. 😛
    Želám ti veľa lásky z každej strany, zaslúžiš si ju. 🙂

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: