Potravinami proti stresu.

Dnes je všeobecne známe, že stravovacie návyky ovplyvňujú mentálny a emocionálny stav človeka rovnakou mierou ako jeho fyzickú kondíciu. V zmylse príslovia : Povedz mi čo ješ, a ja ti poviem , aký si”.

Ovocie a zelenina nikdy niesú naškodu. Zistiť však, ktoré z nich pôsobia na stres okamžite bude potrebovať menšiu dávku trpezlivosti :-D, ale účinkovať rozhodne budú !!! Keď sa rozhodnete otestovať, ktoré ovocie či zelenina,je prevás to najúčinnejšie na stres, nejedzte v ten deň nič iné.  Hoci milovníci mäsa budú trošku vyhladovaní, ale na druhej strane veľmi pomôžu svojmu telu 😀

Tu je pár veľmi účinných druhov ovocia a zeleniny:

Klíčky : sú jedným z potravinových divov prírody. Sú v nich predovšetkým obsiahnuté ohromnézásoby vitamínov B a C, neobyčajne dôležitých pri liečbe stavov súvisiacich so stresom. Napr. množstvo vitamínu B2, obsiahnutého v ovse, vzrastie až o 2000% potom, čo naklíči.

Banány : k tomu, aby sa Vám darilo zvládať stres, potrebujete udržať vyvážený pomer sodíka a draslíka v strave. Vo väčšine prípadov sa rovnováha trvalo vychyľuje na stranu sodíka (soli). Obmedzením príjmu soli a väčšou spotrebou potravy s obsahom draslíka, ako sú banány, môžete opäť uviesť pomer do rovnováhy. Draslík tiež podporuje dýchanie a okysličovanie krvi a vytvára tak pocity uvoľnenia a pohody. Prílišná konzumácia banánov, môže však  viesť k priberaniu.

Kiwi : je známe pre svoj vysoký obsah vitamínu C ( mnohonásobne vyšší než u pomarančov), je tiež bohatým zdrojom draslíka.

Paradajky : sú ďalším bohatým prameňom draslíka (asi 400mg v jednej paradajke) v plode dozretom na rastline. Pridaním čerstvej bazalky, znamej pre svoje uvoľňujúce vlastnosti, získate pokrm dvojnásobne účinný, predovšetkým vtedy, pokial paradajky niesú tepelne spracované.

Bôby (suché) : vďaka vysokému obsahu draslíka, majú veľmi upokojujúce účinky. Najlepšie sú mesačné fazule a sojové bôby. Tofu, ktoré sa vyrába zo sójových bôbov by tiež rozhodne nemalo chýbať vo vašom jedálničku.

Vajcia : strašiak cholesterolu tu zničil povesť úbohého vajca. Dnešné zmýšľanie už nie je našťastie, také prísne ako prv. Vskutočnosti množstvo odborníkov podporuje konzumáciu vajec, sú výborným zdrojom vitamínov E, B2, A a D.

Pšeničné klíčky : neexistuje bohatší prameň na vitamín E, sú tiež veľmi bohaté na horčík.

Sezamové semienka : vynikajúci zdroj vitamínov E, B a horčíka

Ovos : je bohatým zdrojom na vitamín B2. Jeho upokojujúce účinky prevyšujú úroveň, ktorá by sa pri danom obsahu vitamínu dala očakávať. Je to jedna z najdôležitejších potravín pre ľudí, ktorí žijú v neustálom strese.

Jogurt : je bohatý na vitamíny B, A a D, ktoré sú sú neoceniteľné, ak chcete úspešne čeliť záporným účinkom stresu. Nízkotučný jogurt obsahuje menej vitamínov než plnotučný.

Moji milí priatelia, želám Vám, aby vo Vašich životoch bolo stresu čo najmenej a aby vo Vašich životoch závládla oáza  kľudu a pokoja 😀 😀 😀

Zdroj: časopis Jasnovidka špeciál

Posted on 30. apríla 2010, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: