Bylinkovým čajíkom, zaženieme stres :-D

Už odpradávna je známe, že bylinky majú veľmi liečivé vlastnosti. Naše babičky, ale i prababičky ich zbierali nielen pri liečení rôznych chorôb ale i pri liečení stresu 😛 Tieto čaje nás zbavujú podráždenosti, nervozity, pomáhajú nám ukľudniť psychiku, zvýšiť odolnosť voči stresu a navodiť spánok. Neovplyvňujú pritom koncentráciu a niesú návykové. Pár bylieniek pre inšpiráciu :

Medovka lekárska : je jedinečným prostriedkom na liečenie neuróz, depresií, nespavosti, bolestí hlavy. Má veľmi ukľudňujúci účinok už pri veľmi nízkych dávkach. V stredoveku bolo široko využívaná k posilneniu srdca a k povzbudeniu ducha. Tiež sú známe jej spazmolytické vlastnosti a blahodárny vplyv na trávenie.

Levanduľa : ukľudňuje, pomáha navodiť spánok, znižuje vysoký krvný tlak.

Múčnatka jedlá : pôsobí ako vynikajúce sedatívum pri neurasténii, pri poruchách spánku, podráždenosti a nervových poruchách.

Hloh jednosemenný : posiľňuje pravidelnú srdcovú činnosť, má antiarytmický a antineurotický účinok, používa sa pri poruchách nervovej sústavy a pri poruchách spánku.

Valeriána lekárska : je to známe  sedatívum. Používa sa pri poruchách spojených s nervovým vypätím, pri potiažach spojených so zaspávaním, pri bolestiach nervových zakončení v oblasti žalúdku a tráviaceho traktu.

Sibírsky ženšen: má pozitívny vplyv na imunitný systém, zvyšuje fizyckú i mentálnu výkonnosť a reprodukčnú kapacitu u mužov. Pomáha vysporiadať sa organizmu so stresom.

Kórejský ženšen : zvyšuje mozgovú aktivitu, spomaľuje starnutie. Doporučuje sa pri rekonvalescencii, má antioxidačné účinky, zlepšuje koncentráciu, zmierňuje stres, znižuje únavu, zlepšuje náladu a je považovaný za afrodiziakum. Priaznivo pôsobí na obehový systém, podporuje srdcovú činnosť, znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu.

Tak si poďme spolu uvariť čajík proti stresu 😛 😛 😛

Posted on 30. apríla 2010, in Zdravie. Bookmark the permalink. Pridaj komentár.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: